Tytułem wstępu

Yumedono

Oczami japonisty – blog o Japonii, literaturze, sztuce – wstęp

Tak wyszło, że mój blog Oczami japonisty będzie powstawał od nowa. Cóż, czasem trzeba zacząć coś nowego, a jak mawiają Japończycy, 「千里の道も一歩から」 Nawet podróż na tysiąc mil zaczyna się od jednego kroku. Oto wstęp do bloga powstającego od nowa, jak … feniks z popiołów 🙂

Pierwszy krok mam już za sobą … Tym razem będę dużo pisał głównie o kulturze Japonii, sztuce, dawnej literaturze japońskiej, mojej Japonii – oglądanej oczami kogoś, kto zajmuje się kulturą i literaturą tego obszaru już od dobrych 20 lat.

Nie będę Was szokował i pokazywał na siłę, jaka to Japonia jest dziwna, a jej mieszkańcy mieliby być niby “odmieńcami”. Nie, to są chwytliwe wpisy, popełniane przez ludzi, którz pierwszy raz wysiedli na Naricie i doznali szoku kulturowego. Ale … to jest orientalizm. I stereotypy, i tanie, kiepskie cliche. Raczej będę się starał spojrzeć na różne zjawiska oczami prawie Japończyka, kogoś, kto wśród Japończyków ma przyjaciół, kto chyba rozumie ten kraj. Dla kogo Japonia byłaby pierwszym naturalnym wyborem, gdyby przyszło emigrować z Polski.

Mam nadzieję, że zapowiada się ciekawie 🙂 Blog rusza na solidnym CMS-ie WordPressa, na oszczędnym, ale ładnym szablonie. Pozostaje życzyć mu (i jego autorowi)  dzielnego gambarowania w tej sprawie.

Zapraszam do czytania 🙂 Bloga można już subskrybować przez kanał RSS, niedługo będzie dostępny newsletter.

 
Krzysztof Wojciech Olszewski
Japonista, literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz. 27 lat temu kości do gry zdecydowały o wyborze mojego kierunku studiów i nigdy później tego nie żałowałem. Azja pochłonęła mnie bez reszty. Od kilku lat aktywnie propaguję w sieci kulturę Japonii, język i literaturę japońską i o tym będę pisał na tym blogu.

Skomentuj

oczamijaponisty
x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →