Język japoński

日本語 Język japoński

Na tej stronie agregować się będzie 20 ostatnich wpisów sklasyfikowanych na moim blogu pod kategorią: Język japoński. Mam zamiar dużo pisać o metodyce nauczania języka japońskiego, ciekawych pomocach dydaktycznych, pomysłach na niebanalne lekcje językowe, przedstawiać wartościowe strony, portale do nauki tego języka. Wreszcie, recenzować dostępne w Polsce, czy ogólnie na świecie najbardziej popularne podręczniki do japońskiego (kiedyś zacząłem pisać recenzje na nieistniejącym już blogu Piękno japońskiego, czas do tej praktyki powrócić). Będzie również trochę o moim projekcie naukowym: Słownik online gramatyki języka japońskiego

Stary sensei gada … tutaj

Przy tej okazji, winien Wam jestem krótkie wyjaśnienie – po 2 tygodniach mocowania się z ideą stworzenia nowego bloga, poświęconego stricte nauczaniu języka japońskiego szczęśliwie … przyśniła mi się brzytwa Ockhama. Po cóż mnożyć byty, skoro mogę wygodnie kategoryzować wpisy, a niech Oczami japonisty stanie się moim centrum pisania o wszystkim, co z Japonią w jakikolwiek sposób może być powiązane. Stąd, stary sensei będzie gadał tutaj – oczywiście, poszczególne wpisy będą się ukazywać normalnie na blogu, zawsze jednak będzie można je łatwo znaleźć w kategorii: Język japoński lub na tej stronie.

I gdzie jeszcze?

Jak wszystkie inne wpisy, również i te, których tematem jest język japoński będą się reblogowały w popularnych social mediach (z wyjątkiem Facebooka, z którym wziąłem rozwód w lutym tego roku i już nasze ścieżki się nie spotkają, ale będzie mi miło, jeśli to Wy – drodzy czytelnicy – zadbacie o obecność moich wpisów również na fejsie). Ponadto, wyłącznie wpisy z tej kategorii będą dodatkowo wrzucane do założonej przeze mnie kilka dni temu nowej społeczności na Google+: Język japoński, rzecz jasna, zapraszam wszystkich Was również do przyłączenia się do niej (jeśli lubicie Google+, dla mnie jest teraz naturalną alternatywą wobec FB).

Dlaczego język japoński?

W końcu tytułem krótkiego wyjaśnienia, dlaczego tyle piszę o języku japońskim – jest to język, którego nauczanie pochłania 3/4 mojego życia naukowego i pracy na uczelni. Który spośród 4, jakimi władam i dobrych 8-9, których nauki próbowałem w życiu, opanowałem w najwyższym stopniu, małymi krokami zbliżając się do poziomu near-native. W czym pomaga mi również bycie od kilkunastu lat tłumaczem z japońskiego i na japoński, a od niedawna także tłumaczem symultanicznym. Wreszcie, z metodyki nauczania japońskiego przygotowuję habilitację, więc tym bardziej zagadnienia te są mi bliskie.

Zapraszam do odwiedzenia Słownika gramatyki: Japgramjite

Jak również do czytania wpisów poświęconych językowi japońskiemu – poniżej.

 • Język japoński

 •  

  Skomentuj

  oczamijaponisty
  x Shield Logo
  This Site Is Protected By
  The Shield →