Czy ubezpieczenie fotowoltaiki się opłaca

fotowoltaika na domie Ubezpieczenia nieruchomości

Prawidłowo zamontowane instalacje fotowoltaiczne działają bezawaryjnie wiele lat. Dobrze wykonane instalacje są wyposażone m.in. w zabezpieczenia, które chronią je przed przepięciami atmosferycznymi oraz tymi pochodzącymi z sieci. Są one jednak narażone również na kradzieże oraz na uszkodzenia pochodzące z zewnątrz. Czy warto zatem ubezpieczyć swoją przydomową elektrownię?

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń instalacji

Pomimo, iż panele fotowoltaiczne to produkty bardzo trwałe i objęte wieloletnią gwarancją producenta, to zdarzają się przypadki uszkodzeń instalacji. Najczęściej dochodzi do nich podczas wyładowań atmosferycznych i przepięć. Co prawda są one wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przepięciami atmosferycznymi i tymi pochodzącymi z sieci. Czasem zdarza się jednak, iż system ulega uszkodzeniu pomimo zamontowanych zabezpieczeń. Wśród innych przyczyn uszkodzeń instalacji PV wymienić należy pożary, kradzieże, wichury, błędy techniczne i wandalizm . Niestety wszystkich tych zagrożeń nie można zminimalizować. Ciężko bowiem przewidzieć i uniknąć takich zdarzeń, jak chociażby kradzież czy gradobicie. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie instalacji, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami losowymi.

Co obejmuje taka polisa ubezpieczeniowa?

W zależności od firmy ubezpieczeniowej zakres ochrony może się różnić. Najczęściej jednak w przypadku ubezpieczenia „od wszystkich ryzyk” ochrona obejmuje szkody powstałe m.in. na skutek wyładowań atmosferycznych, huraganu, mrozu, opadu gradu, śniegu, pożaru, wybuchu, eksplozji, powodzi, upadku drzewa, masztu, statku powietrznego, jego części lub ładunku, kradzieży czy wandalizmu. Ponadto ochrona obejmuje także szkody powstałe w wyniku awarii mechanizmów instalacji wynikających z wadliwego działania lub niezadziałania sprzętu elektrycznego, w tym również falowników i urządzeń bezpieczeństwa, zwarcia, przepięcia, błędu projektowego, wad materiałowych lub nawet wadliwego montażu instalacji.

Jak ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną i jakie są koszty takiej polisy?

Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. Firmy ubezpieczeniowe traktują ją bowiem jako elementy stałe i chronią w takim samym zakresie, jak inne mienie przynależne do tej kategorii. Wartość instalacji jest wtedy doliczana do wartości nieruchomości. Gdy instalacja znajduje się na ogrodzie lub na budynku gospodarczym można ubezpieczyć ją w ramach rozszerzenia polisy o budowle czy inne obiekty na posesji. Przy określaniu warunków oraz wysokości składki ubezpieczenia bierze się pod uwagę wiele czynników, wśród których najważniejsze to rodzaj, moc oraz miejsce montażu instalacji. Taka polisa kosztuje zazwyczaj 300- 400 zł. Należy przy tym pamiętać, że zakup instalacji fotowoltaicznej to kosztowna inwestycja. Warto zatem rozważyć zakup takiej polisy i dzięki niej zyskać poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w przypadku uszkodzenia instalacji PV koszt jej naprawy zostanie pokryty przez ubezpieczyciela.

Zostaw komentarz