Czy ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe

przyczepka samochodowa Ubezpieczenia OC

Przyczepka samochodowa jest nieodłącznym elementem w przypadku, kiedy trzeba przetransportować coś wielkogabarytowego. Nie każdy jednak wie o przepisach, które umożliwiają korzystanie z przyczepy. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, a przy dzisiejszych wysokościach mandatów warto poznać chociaż podstawy. Ich analiza znajduje się w poniższym artykule.

Czy ubezpieczenie przyczepki jest obowiązkowe?

To jedno z pierwszych pytań, które powinno nam się nasunąć przed pierwszym skorzystaniem z przyczepki i wyjechaniem z nią na drogę publiczną. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno wskazuje, że ubezpieczeniu podlegają wszystkie pojazdy mechaniczne. Wśród nich, ustawodawca wymienia również przyczepkę samochodową, a więc wykupienie polisy OC dla tego typu pojazdu również podlega obowiązkowi.

Kara za brak ubezpieczenia

Warto pamiętać o ubezpieczeniu przyczepki, ponieważ w przypadku kontroli policyjnej i braku aktualnej książeczki ubezpieczeniowej będziemy podlegać nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny grzywnie. Karę będzie trzeba spłacić w całości lub na raty. Najniższy wymiar kary to 200 zł i dotyczy on właścicieli przyczepki, którzy spóźnili się opłatą za polisę OC przez trzy dni. Jeżeli opieszałości wynosi od 4 do 14 dni, kara zostanie wystawiona na kwotę 500 zł. Najwyższa grzywna, czyli 1000 zł dotyczy kierowców, którzy nie posiadali polisy OC na swoją przyczepkę przez ponad dwa tygodnie.

W jaki sposób ubezpieczyć przyczepkę?

Wiemy już, że przyczepa samochodowa podlega obowiązkowi zakupu OC. Żeby jednak zrobić to prawidłowo, potrzebny jest szereg dokumentów. Pierwszym i podstawowym z nich jest dowód zakupu. Powinna być to umowa kupna–sprzedaży lub faktura VAT. Następny i równie ważny dokument to dowód rejestracyjny. Pamiętajmy, że oprócz przymusu ubezpieczenia, mamy również obowiązek rejestracji przyczepy. Kosztuje ona ok. 100 zł i do jej wydania należy złożyć wniosek w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie komunikacji. Kolejna rzecz to karta pojazdu, która wymagana jest wyłącznie wtedy, kiedy taki dokument został do przyczepki wydany. Do ubezpieczenia musimy posiadać też aktualne świadectwo o homologacji. Jeśli przyczepa jest nowa, nie musimy mieć przy sobie zaświadczenia o przejściu badania technicznego.

Koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej

Patrząc na opisywaną wcześniej horrendalną karę za brak ubezpieczenia przyczepki, nie jest warto na tym oszczędzać. Tym bardziej że byłoby to nielegalne. Koszt polisy OC dla przyczepy samochodowej nie jest wygórowany. Cena będzie oczywiście nieporównywalnie mniejsza od tej, którą musimy uiścić przy wykupieniu polisy na samochód. Początkowe ceny za polisę OC dla przyczepki zaczynają się od ok. 50 zł. Za najdroższe wersje, w których znajdują się dodatkowe opcje jak np. ochrona zniżek, zapłacimy nieco ponad 100 zł. Jak widać nie jest to majątek, a uchroni nas przed sporymi konsekwencjami braku OC.

Zostaw komentarz