Czy warto wykupić polisę GAP

polisa gap Ubezpieczenia GAP

O polisie GAP słyszały na pewno osoby zainteresowane leasingiem lub wynajęciem samochodu. W obu przypadkach korzystamy z cudzej własności i w świetle tego każda szkoda czy nieszczęśliwy wypadek mogą nas sporo kosztować. Czy jednak przy obowiązkowym ubezpieczeniu OC i szerokiej ofercie AC, GAP może się jeszcze na coś przydać? Okazuje się, że tego typu ubezpieczenie jest niezwykle praktyczne i w wielu przypadkach pozwala spać spokojnie osobom, które korzystają z leasingu lub innej formy najmu pojazdów. Czym dokładnie jest polisa GAP i kiedy może się przydać?

Mądry przed szkodą

Kradzież lub zniszczenie mienia to zawsze niezwykle przykra sytuacja. Wszystko komplikuje się, gdy dotyczy to rzeczy, która tak naprawdę nie była nasza. Leasing to doskonały przykład umowy, która pozwala nam dysponować cudzym majątkiem, najczęściej samochodami. Ponieważ użytkowanie aut obarczone jest ryzykiem kradzieży lub wypadku, każdy wynajmujący powinien rozważyć zakup polisy GAP. Dlaczego warto? Ponieważ firmy leasingowe w wypadku szkody naliczają ją od wartości nowego samochodu, czyli takiego jaki nam udostępnili. Ubezpieczenia komunikacyjne rządzą się innymi prawami. Ewentualne odszkodowanie będzie nam wypłacone od realnej wartości pojazdu. Powstała w ten sposób różnica może być naprawdę spora. Aby nie musieć pokrywać jej z własnej kieszeni powstała polisa GAP.

Podobną wadę będzie mieć w przypadku najmu auta ubezpieczenie AC. Pamiętajmy, że jest zawierane na rok i po tym czasie należy je przedłużyć. Nowa polisa będzie obejmowała pojazd, którego wartość przez ostatnie 12 miesięcy spadała. Jeśli więc auto objęte leasingiem zostanie skradzione w drugim czy trzecim roku użytkowania, AC z całą pewnością nie pokryje szkody całkowitej, jaką jest kradzież. W praktyce oznacza to, że ponosząc stałe koszty związane z polisą nie możemy się cieszyć pełną ochroną. Czy może nam ją zapewnić GAP?

Rodzaje GAP

Istnieje kilka rodzajów polis GAP, które różnią się kosztami i wysokością ewentualnego odszkodowania. Najdroższą opcją jest GAP fakturowy, który gwarantuje zwrot pełnej różnicy między wartością leasingową a rzeczywistą. Za tego rodzaju poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak zapłacić nawet 1,2% wartości auta w skali roku. Bardziej ekonomiczny jest GAP indeksowy, który gwarantuje wypłatę od 20 do 30% wartości pojazdu. Jak łatwo zauważyć sprawdza się to w przypadku krótszych umów najmu, gdzie tego typu kwota swobodnie pokrywa różnicę wynikającą z eksploatacji.

Inną popularną opcją jest GAP finansowy, polisa tego typu sprawdza się bowiem w przypadku umów z niskim wkładem własnym. Odszkodowanie w tej formie gwarantuje zapłatę różnicy między szkodą z OC czy AC i pozostałymi ratami leasingowymi. Dotyczy to oczywiście szkody całkowitej, czyli kradzieży.

I właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup polisy GAP. Ponieważ tego typu zabezpieczenie sprawdza się najczęściej w przypadku dużych szkód, klienci, którzy z niego korzystają, na pewno są sobie wdzięczni za przezorność. Jak zaznaczyliśmy na wstępie utrata cudzej wartości sama w sobie jest bardzo trudnym doświadczeniem, którego nie warto pozostawiać bez zabezpieczenia. Wsparcie w formie polisy może w takim wypadku zrobić realną różnicę i wiele ułatwić.

Zostaw komentarz