Ubezpieczenie domu i mieszkania – dlaczego warto?

ubezpieczenie domu Ubezpieczenia nieruchomości

Wielu z nas jest często zdezorientowanych mnóstwem rodzajów ubezpieczeń, które oferują nam różne towarzystwa. Czasami jednak warto je przeanalizować, ponieważ wśród nich można znaleźć takie, które będzie stosunkowo niedrogie, a zarazem uchronią nas od finansowych skutków wielu nieprzewidywalnych wydarzeń. Jednym z takich ubezpieczeń jest polecana przez wielu ekspertów polisa na mieszkanie lub dom. Jaki jest jej koszt? Czy warto ją wykupić? W czym może pomóc zakupienie takiego ubezpieczenia? Odpowiedzi na te i inne warte uwagi pytania znajdują się w poniższym artykule.

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Towarzystwa ubezpieczeniowe inwestują w reklamy promujące wykupienie polisy na własne mieszkanie lub dom. Ma to związek z tym że wielu Polaków nie zna wszystkich korzyści związanych z jej wykupieniem. Podstawowym faktem na jej temat jest to, że ubezpieczenie nowe mieszkania jest dobrowolne. Tyle, jeśli chodzi o prawo. Natomiast w rzeczywistości są też od tego pewne wyjątki. W przypadku posiadłości wykupionej za kredyt hipoteczny, gdy bank udzielający pożyczkę uzna, że taki zakup może stanowić ryzyko utraty majątku, przed udzieleniem kredytu zobowiąże nas zapewne do ubezpieczenia danej nieruchomości. Innymi przepisami są też objęte niektóre budynki rolnicze. W przypadku gospodarstw rolnych większych niż 1 hektar, możliwy jest obowiązek wykupienia polisy na budynki znajdujące się w jego obrębie.

Czy warto ubezpieczyć nieruchomość?

W zależności od wybranej oferty ubezpieczenia domu lub mieszkania, ubezpieczyciel zaoferuje nam szereg benefitów, które na pewno odciążą każdego z nas w różnego rodzaju wypadkach związanych z użytkowaniem tych nieruchomości. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele polis. Te najbardziej podstawowe chronią właściciela przede wszystkim przed szkodami, które powstały na skutek wydarzeń losowych (np. przed pożarem). Inne, trochę droższe pakiety zabezpieczą nas również przed awariami elektrycznymi i hydraulicznymi. Polisa może też zabezpieczyć przed uszkodzeniem m.in. wszystkich ścian, balkonu, ozdób wewnętrznych jak meble i oświetlenie, sprzętu AGD i RTV oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia pomieszczeń gospodarczych. Wszystko to zapewni nasze bezpieczeństwo finansowe w razie utraty dorobku.

Koszty ubezpieczenia mieszkania/domu

Biorąc pod uwagę jak bardzo chroni nas ubezpieczenie naszej własności, warto zainwestować w wykupienie takiej polisy. Jedynym znakiem zapytania pozostanie, ile pieniędzy jesteśmy w stanie na to przeznaczyć oraz jak wiele opcji ochrony chcielibyśmy wykupić. Ceny ubezpieczenia nieruchomości są bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależy m.in. od tego jak dużo opcji ochrony zawiera, jak duże jest ubezpieczane mieszkanie, w jakim miejscu znajduje się owa nieruchomość, jaka jest jej wartość w dniu zakupu polisy oraz bardzo często od szkód powstałych w tym miejscu w przeszłości.

Podsumowując, cena za ubezpieczenie domu/mieszkania nie jest wygórowana. Ponadto, dodatkowa ochrona dobytku wygeneruje wiele korzyści, z których nie będzie dane nam skorzystać w przypadku jego braku podczas niespodziewanych wydarzeń.

Zostaw komentarz