Ubezpieczenie OC na rower – czym jest i dlaczego warto

oc na rower Ubezpieczenia OC

Coraz częściej wielu kierowców samochodów osobowych przesiada się na rower. Ma to związek ze świadomością wielu zalet, jakie posiada ten rodzaj transportu. Zazwyczaj robią to mieszkańcy dużych miast, którzy nie mają dalekiej drogi do pracy. Z rowerów korzystamy też rekreacyjnie, wybierając się na krótszą lub dłuższą wyprawę po naszym kraju. Nie każdy z nas jednak wie, że towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się z coraz ciekawszymi ofertami dotyczącymi ubezpieczenia naszego roweru. Mimo że nie jest to w Polsce obowiązkowe, warto się w nie zaopatrzyć. Wszystkie plusy zakupu polisy OC na rower postaraliśmy się wymienić w poniższym artykule.

Czym jest ubezpieczenie OC roweru?

W Polsce dokumentem opisującym obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) od pojazdów mechanicznych jest ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wśród wymienionych pojazdów nie ma roweru. Oznacza to, że rowerzyści mogą wykupić polisę OC na swój monoślad dobrowolnie. Kiedy jednak zdecydujemy się ją wykupić, nabędziemy wsparcie danej ubezpieczalnie w razie wypadku. OC na rower działa w podobny sposób co na inne pojazdy mechaniczne bez względu na to, czy jest ono obowiązkowe, czy też nie. Dzięki wykupieniu polisy każdy rowerzysta będzie wszechstronnie chroniony. Podczas przejażdżki rowerowej może przytrafić się wiele niespodziewanych sytuacji. Polisa zabezpiecza nas w razie np. zarysowania lub innego uszkodzenia pojazdu jednego z uczestników ruchu, a także podczas jakiejkolwiek kolizji spowodowanej na drodze publicznej i poza nią.

Koszt i rodzaje ubezpieczenia roweru

Ubezpieczenie OC roweru nie jest rzeczą niedostępną dla kogokolwiek. Jego suma zaczyna się na kilkunastu złotych, a kończy na zaledwie kilkudziesięciu. Dokładny koszt zależy oczywiście od opcji, które wybierzemy po uzgodnieniu tego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wiele z towarzystw daje ogromny wybór w zależności od tego, w jaki sposób korzystamy z roweru. Poza zakresem wydarzeń drogowych, które ma obejmować nasza polisa OC, możemy również wykupić specjalne pakiety ubezpieczeniowe jak np. pakiet chroniący nas w szczególny sposób podczas udziału w rowerowych wyścigach amatorskich czy podczas uprawiania sportu wyczynowego.

Czy warto wykupić ubezpieczenie OC na rower?

Odpowiedź na powyższe pytanie każdy z nas musi udzielić sobie sam. Jednak nie sposób nie zauważyć wielu plusów przemawiających z tym, żeby to zrobić. Niewielkim kosztem możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo bez względu na to gdzie, kiedy i ile jeździmy na rowerze. Nie ma też znaczenia rodzaj roweru. Może on być szosowy, górski czy trekkingowy. Wykupienie polisy zawsze zapewni nam pomoc w przypadku stłuczki lub innego niekorzystnego wydarzenia na naszym dwukołowym pojeździe. Warto zapoznać się też z artykułem 415 kodeksu cywilnego, który jasno wskazuje, że w przypadku wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu, każda osoba w tym również rowerzysta odpowiada za nie całym swoim majątkiem. Tak więc jeśli sprawca kolizji nie będzie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC na swój rower, za wszelkie spowodowane straty materialne płacić będzie musiał ze swojego prywatnego budżetu.

Zostaw komentarz