Ubezpieczenie OC (czyli od odpowiedzialności cywilnej) jest w Polsce obowiązkowe, tj. musi je wykupić każdy posiadacz samochodu. Z czasem pojawiają się sytuacje, w których OC przestaje być potrzebne, jednak nie wygasa ona samo – może być automatycznie przedłużane. Dlatego wypowiedzeniem polisy trzeba się zająć. W tym artykule wyjaśniamy kiedy i jak można przeprowadzić wypowiedzenie ubezpieczenia OC samochodu.
W jakiej sytuacji można wypowiedzieć OC samochodu?
- Po sprzedaniu pojazdu. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że sprzedaż auta nie oznacza automatycznie zakończenia OC. Jeśli nowy właściciel przejmie ubezpieczenie, firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji polisy, uwzględniając nowe parametry, w tym przysługujące zniżki. Ważne jest, iż sprzedający musi zgłosić do firmy ubezpieczeniowej zmianę właściciela pojazdu. W przypadku wypowiedzenia OC po sprzedaży samochodu, proporcjonalny zwrot kwoty otrzymuje osoba, która zawierała ubezpieczenie.
- Na koniec umowy ubezpieczenia lub po automatycznym jej przedłużeniu. W przypadku końca umowy wypowiedzenie należy złożyć na piśmie na jeden dzień przed jej wygaśnięciem. Jeżeli zaś chodzi o wypowiedzenie po automatycznym przedłużeniu, dotyczy to sytuacji, gdy ktoś nie wypowiedział starego OC, a zaczął opłacać nowe w innej firmie. Może wtedy stare wypowiedzieć, jednak poniesie koszt podwójnego ubezpieczenia za okres przed wypowiedzeniem.
- Po zakupie używanego samochodu. Jeśli to ty nabyłeś auto z ubezpieczeniem OC, możesz od razu z niego zrezygnować. Jeżeli zaś przy nim pozostaniesz, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, uwzględniając nowe parametry.
Ubezpieczenie OC wygasa również w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży samochodu lub wystąpi tzw. szkoda całkowita. Oczywiście takie zdarzenia wymagają odpowiedniego udokumentowania (w tej kwestii należy skontaktować się z ubezpieczycielem), w tym zgłoszenia na policji.
Obecne przepisy chroniące klienta przy zakupach zdalnych sprawiają, że jeśli kupiłeś ubezpieczenie OC przez telefon lub przez internet, możesz z niego zrezygnować w ciągu 30 dni.
W jaki sposób wypowiedzieć OC samochodu?
Wypowiedzenia OC należy dokonać na piśmie. W internecie dostępne są uniwersalne wzory takiego wypowiedzenia, które powinny być honorowane przez każdego ubezpieczyciela. Jednak dla spokoju można skorzystać z formularza udostępnianego przez firmę, w której mamy wykupione ubezpieczenie. Pismo takie możemy przesłać fizycznie lub mailem (jako skan lub zdjęcie podpisanego dokumentu) – dane kontaktowe znajdziemy na stronach firm ubezpieczeniowych lub możemy o nie poprosić pośrednika, o ie korzystaliśmy z jego usług. W dokumencie takim trzeba podać szereg danych, w tym numer polisy oraz imię i nazwisko posiadacza pojazdu. Czasami występują niewielkie różnice w zestawie wymaganych danych między poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi.
W przypadku wysyłania wypowiedzenia pocztą, za datę złożenia uważa się datę nadania (datę stempla pocztowego). W przypadku nadania kurierem – jest to data odbioru przez adresata.
W wypowiedzeniu podaje się przyczynę wypowiedzenia, ponieważ można go dokonać tylko w sytuacjach określonych przepisami. Nie trzeba jednak tego uzasadniać, ponieważ jest to pismo informacyjne, a nie wniosek.