Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed wyjazdem na urlop?

Ubezpieczenia nieruchomości

Okres wakacji i urlopów to czas, gdy kradzieże i włamania mają miejsce wyjątkowo często. Włamywacze wykorzystują wtedy nieobecność mieszkańców w domu, którzy przebywają na wakacjach. Aby dom pozostał bezpieczny nie trzeba rezygnować z wakacji, należy jednak odpowiednio go zabezpieczyć przed wyjazdem. Jak to zrobić? Sprawdź!

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Po pierwsze, nie powinno się umieszczać informacji o planowanych wakacjach w Internecie i mediach społecznościowych. Tego typu wiadomości są dla włamywaczy swoistym sygnałem. Dlatego lepiej jest pochwalić się w mediach społecznościowych zdjęciami z wakacji np. już po powrocie do domu. Przed samym wyjazdem warto natomiast odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, a przede wszystkim dokładnie zamknąć wszystkie okna. Pozostawienie nawet niewielkiej szczeliny wystarczy, aby ułatwić włamywaczom dostęp do domu czy mieszkania. Poza tym niedomknięte okna to ryzyko zniszczeń w przypadku burzy czy wichury.

Dodatkowo warto zainwestować również w rolety przeciwwłamaniowe, porządne drzwi i antywłamaniowy zamek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też montaż systemu alarmowego czy monitoringu. Warto rozważyć również zakup specjalnego systemu smart home, który z pomocą specjalnych urządzeń pozoruje obecność mieszkańców w domu. Na rynku istnieje wiele programatorów, dzięki którym o wskazanej godzinie włączy się dane urządzenie, np. lampa w salonie. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest także tzw. fotopułapka. Urządzenie to instaluje się np. w pobliżu wejścia. Wykona ono zdjęcie włamywaczowi i prześle je telefon właściciela mieszkania, a ten będzie mógł niezwłocznie powiadomić policję.

Pamiętaj o ubezpieczeniu domu

Właściciele domów czy mieszkań powinni swoje nieruchomości ubezpieczać. Takie ubezpieczenie daje bowiem możliwość ubiegania się o odszkodowanie nie tylko w przypadku pożaru mieszkania czy jego zalania, ale również w przypadku kradzieży z włamaniem. Warto wiedzieć, że taką polisę można w zależności od potrzeb rozszerzyć, np. właśnie przed wyjazdem na urlop. Oprócz wspomnianego ubezpieczenia od zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar, przydatne może okazać się ubezpieczenie elementów stałych (drzwi, okna itp.) oraz ruchomości (telewizor, komputer, zegarek) w mieszkaniu czy domu na wypadek kradzieży z włamaniem. Ponadto polisa mieszkaniowa może chronić właściciela również w przypadku dewastacji. Wtedy jeśli ktokolwiek wybije okno czy pomaluje sprayem ścianę – poszkodowany otrzyma środki na likwidację szkody. Im szerszy zakres takiego ubezpieczenia, tym bezpieczniej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed wyjazdem na urlop powinno się zabezpieczyć mieszkanie również przed zdarzeniami losowymi. Należy zakręcić główny zawór wody oraz gaz, wyciągnąć wtyczki z gniazdek od wszelkich urządzeń RTV i AGD. Warto też schować cenne przedmioty i kosztowności w taki sposób, by nie znajdowały się one na widoku i wszystkie w jednym miejscu. Należy znaleźć nowe bezpieczne miejsca dla gotówki, biżuterii, elektroniki czy innych cennych przedmiotów. O swoim wyjeździe warto też poinformować zaufanego sąsiada, który podczas nieobecności właściciela będzie zwracał uwagę, czy ktoś się kręci wokół mieszkania i tym samym może odstraszyć włamywaczy.

Zostaw komentarz