Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem

polisa na dom Ubezpieczenia nieruchomości

Włamania do domu (precyzyjniej – kradzież z włamaniem, czasami nazywana też kradzieżą z wtargnięciem) to niestety dosyć częste zdarzenia. W skali całego kraju mówimy o dziesiątkach tysięcy włamań rocznie. Jednak to nie wszystko, co grozi twojej nieruchomości podczas urlopu lub innego wyjazdu – również bardzo często dochodzi wtedy do pożarów, zalań lub innych zdarzeń losowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak zminimalizować ryzyko i zabezpieczyć dom przed wyjazdem.

Na początek zajmijmy się tematem kradzieży. Patrząc na statystykę możesz pomyśleć sobie, iż dzieląc liczbę włamań na liczbę gospodarstw domowych, ryzyko jest niewielkie. Racja. Pamiętaj jednak, że statystyka nie pokazuje twojej jednostkowej sytuacji. Włamania nie rozkładają się równo po zbiorze domów i mieszkań – najwięcej jest ich tam, gdzie… jest ich największe ryzyko. Być może brzmi to jak “masło maślane”, lecz tak naprawdę mówi o tym, iż bardzo istotne są podejmowane przez Ciebie kroki. Włamywacze wybierają takie nieruchomości, które rokują szybki i łatwy zysk. Jako właściciel masz więc za zadanie pokazać im, że twój dom nie jest dobrym łupem oraz zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnego włamania, jeśli już do niego dojdzie.

Po pierwsze – upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte oraz że nie można ich otworzyć z zewnątrz. W domach zdarza się, iż w rzadko używanych pomieszczeniach ktoś nie dopilnował dokładnego zamknięcia i często wystarczy, że włamywacz popchnie mocniej okno, aby je otworzyć. Jeśli posiadasz rolety przeciwwłamaniowe – opuść je na czas wyjazdu. Chyba że są one zintegrowane z hubem inteligentnego domu. W takim przypadku najlepiej, jeśli będą działać w zgodzie z programem symulowania obecności (ale o tym napiszemy później). Dodatkowo rolety zabezpieczają okna przed skutkami wichur – dają gwarancje, że żaden niesiony wiatrem przedmiot nie wybije okna.

Po drugie – poproś rodzinę lub sąsiada o monitorowanie nieruchomości. Dobrze, jeśli ktoś od czasu do czasu zajrzy na podwórko i zobaczy, czy wszystko jest ok. Najlepiej zaś, jeżeli jest to ktoś na tyle zaufany, iż może wejść do środka. Być może uda ci się dogadać z jakimś krewnym, aby zamieszkał u ciebie na czas twojej nieobecności?

Po trzecie – jeżeli nikt nie może u ciebie zamieszkać, a masz instalację tzw. inteligentnego domu, uruchom program symulowanej obecności. Dzięki niej dom będzie próbował stworzyć pozory obecności gospodarza – zapali i zgasi światło, zmieni pozycję rolet itp. Dla obserwującego dom włamywacza (a od tego zaczyna się wybór nieruchomości do okradzenia) będzie to sygnał, iż ktoś jest na miejscu.

Po czwarte – rozważ wykupienie usług firmy ochroniarskiej. Są różne pakiety, w ramach których możesz liczyć na regularne odwiedzanie nieruchomości przez patrol oraz reakcję na ewentualne uruchomienie alarmu.

Po piąte – przed opuszczeniem domu upewnij się, że monitoring działa, a alarm jest uzbrojony.

Po szóste – wykup ubezpieczenie. Piszemy o tym w ostatnim punkcie, co nie oznacza, iż jest to najmniej ważne. Prawdę mówiąc, to jest najważniejsze. Nieważne, jak dobre zabezpieczenia zastosujesz i jak będziesz zapobiegliwy, zawsze może się trafić złodziej na tyle sprytny i zmotywowany, aby dobrać się do twojej własności. Wtedy ważne jest, abyś miał środki na zrekompensowanie strat. A właśnie to zabezpiecza ci ubezpieczenie.

Przejdźmy teraz do innych zagrożeń, o których warto pamiętać, opuszczając na dłuższy czas dom. Głównie chodzi tu o pożary, zalania i podtopienia oraz inne zniszczenia wywołane przez niszczycielskie zjawiska pogodowe. Oczywiście można (i należy!) próbować się przed nimi zabezpieczyć, np. poprzez montaż systemu przeciwpożarowego, szczelne zamknięcie okien i rolet, jednak najważniejsze jest wykupienie ubezpieczenia, które zapewni nam finanse na odkupienie uszkodzonego sprzętu oraz wyremontowanie uszkodzonych elementów domu. Warto pamiętać, iż takie zdarzenia są losowe i nie do przewidzenia, jednak gdy się przytrafią, mogą pozbawić nas niemal całego zgromadzonego majątku. Wysokiej jakości ubezpieczenie domu pozwoli nam w takiej trudnej sytuacji nie martwić się przynajmniej o finanse. Kluczowe jest jednak to, aby dobrać odpowiednią polisę – tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na wykluczenia szkody.

Zostaw komentarz