Jak zmieniają się potrzeby ubezpieczeniowe w różnych etapach życia?

Inne ubezpieczenia Ubezpieczenia na życie Ubezpieczenia OC

Powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” ma swoje zastosowanie na każdym etapie życia. Jednak polisy dla emeryta, studenta i ojca rodziny różnią się od siebie znacząco nie tylko zakresem, ale i rodzajami ubezpieczeń. Najbardziej uniwersalna dokument tego typu to NNW, czyli zabezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Bardziej specyficzne polisy zależą już od preferencji, potrzeb i oczywiście metryki. Oferta towarzystw jest obecnie bardzo szeroka, tym bardziej warto więc sprawdzić, jak zmieniają się nasze potrzeby ubezpieczeniowe wraz z wiekiem. 

Polisa dla studenta

O ubezpieczenie zdrowotne i podstawowy zakres odpowiedzialności cywilnej (OC) studenta dba jego uczelnia. Nie oznacza to jednak, że młodej osobie nie przyda się wspomniana już polisa NNW czy ubezpieczenia o bardziej specjalistycznym zakresie. Do najpopularniejszych należą polisy kupowane na okres praktyk czy wyjazdów zagranicznych typu Erasmus. Podmioty przyjmujące praktykantów niezwykle rzadko zapewniają im ubezpieczenie na przykład na wypadek pomyłki w pracy. Dotyczy to również studentów kierunków medycznych i szpitali, gdzie nabywają praktycznej wiedzy. Wszędzie tam, gdzie praca w ramach stażu czy praktyki wiąże się z dużą odpowiedzialnością lub ryzykiem wypadku, należy zadbać o ubezpieczenie. Nawet gdy nie jest obowiązkowe.

Podobnie powinien myśleć student wybierający się za granicę, by tam studiować lub wypoczywać. Cel podróży decyduje oczywiście o rodzaju odpowiedniej ochrony. Jest ona niezwykle ważna, nawet gdy wycieczka obejmuje tylko kilka dni. Zagraniczna opieka medyczna w razie wypadku czy urazu może okazać się niezwykle droga. Polisa z pewnością pomoże poradzić sobie z taką niefortunną sytuacją. 

Rodzic się ubezpiecza

Wraz z założeniem rodziny przychodzi wiele zmian, w tym również te dotyczące polisy. Coraz ważniejsze staje się ubezpieczenie na życie, które często jest elementem szerszego pakietu. W zakresie polis rodzinnych znajdziemy ryzyka związane z ciężką chorobą, utratą pracy czy powiększeniem rodziny. Dla pełnego zabezpieczenia niezbędne jest też OC I NNW zarówno dorosłego, jak i dziecka. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej daje nam prawo do odszkodowania, gdy na przykład nasze dziecko zbije szybę sąsiada. Dzięki temu za szkodę nie musimy płacić z własnej kieszeni. 

O ubezpieczeniu turystycznym powinni pamiętać też rodzice wybierający się z dziećmi na ferie czy wakacje. Polisa jest szczególnie ważna, gdy planujemy aktywny urlop związany z uprawianiem sportów letnich czy zimowych. Tego rodzaju rekreacja niesie za sobą ryzyko wypadku, w razie którego polisa będzie realnym wsparciem. 

Wraz z decyzją o założeniu rodziny przychodzi też często decyzja o zakupie mieszkania lub domu. Warto wtedy rozważyć ubezpieczenie nieruchomości na wypadek włamania, pożaru bądź zalania.

Ochrona ubezpieczeniowa dla emeryta

Z wiekiem znaczenia nabiera nie tylko ubezpieczenie na życie, ale i polisa na wypadek nagłej, przewlekłej czy poważnej choroby. Emeryci coraz częściej myślą też o dodatkowej ochronie zapewniającej najbliższym na przykład zwrot kosztów pogrzebu. Warto mieć świadomość, że wiek i stan zdrowia dyktują nie tylko konkretne potrzeby, ale i ryzyka, jakie powinna zawierać polisa dla emeryta. Aktualnie na rynku niezwykle popularne są ubezpieczenia zapewniające seniorom dodatkową opiekę specjalistów lekarzy. W praktyce sprawdza się też polisa zapewniająca opiekę rehabilitanta nie tylko po poważnych wypadkach, ale też w razie potrzeby, którą zgłasza sam ubezpieczony.

W jesieni życia kluczowa dla poczucia bezpieczeństwa jest też odpowiednia polisa NNW. Seniorzy są w codziennym życiu narażeni na wiele niebezpieczeństw, a ich leczenie jest często trudniejsze i bardziej czasochłonne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zarówno osoba starsza, jak i jej opiekunowie mogli w razie wypadku liczyć na wsparcie finansowe w ramach odszkodowania. 

Zostaw komentarz