Ubezpieczenie kredytu – jak się za to zabrać

ubezpieczenie Ubezpieczenia kredytów

Ubezpieczenie nawet dużego kredytu hipotecznego, który będziemy spłacać wiele lat, nie jest obowiązkowe. Ponieważ jednak dodatkowo zabezpiecza pożyczkodawcę, banki dużo chętniej udzielają kredytów z ubezpieczeniem. Ta opcja może sprawić, że warunki pożyczkowe będą lepsze, a obie strony zyskują pewność dotrzymania postanowień umowy kredytowej. Nim jednak zaczniemy rozważać konkretne oferty, warto sprawdzić czy dodatkowe koszty związane z opłacaniem ubezpieczenia będą niosły za sobą korzyści. Myślisz o ubezpieczeniu pożyczki bankowej? Sprawdź z nami od czego zacząć.

ABC bezpiecznego kredytu

Zasady jakimi rządzą się ubezpieczenia zna każdy z nas. Kupując nowy dom, nowe mieszkanie, samochód czy jadąc na wakacje zawsze na którymś etapie myślimy o bezpieczeństwie. Podobne zasady powinny nam przyświecać, gdy decydujemy się na wieloletnie zobowiązanie, jakim jest hipoteka czy duży kredyt gotówkowy. Właśnie do takich produktów instytucje bankowe często dodają oferty ubezpieczeń. Jak wspominaliśmy na wstępie, przystąpienie do nich nigdy nie jest obowiązkowe. Co więcej, jako klienci możemy zdecydować się nie łączyć zabezpieczeń kredytu z umową bankową i skorzystać z usług któregoś z towarzystw ubezpieczeniowych. Zwykle jednak oferty banków są kuszące. Ubezpieczenie bankowe dodane do kredytu często sprawia, że możemy pożyczyć więcej lub obniża się oprocentowanie. Wszystko dlatego, że polisa dołączona do kredytu chroni zarówno nas jak i bank.

Pierwszym krokiem do podjęcia dobrej decyzji odnośnie ubezpieczenia naszego kredytu jest zapoznanie się z tym, co proponuje nam bank. Pamiętajmy, że koszt ubezpieczenia doliczany jest do comiesięcznej raty i jest kosztem stałym. Co nam daje? Jest konkretnym zabezpieczeniem w razie nagłej zmiany naszej sytuacji finansowej. W momencie gdy stracimy pracę lub zachorujemy, zarówno my jak i bank mamy pewność, że ciężar spłaty weźmie na siebie ubezpieczyciel. Jednym z pierwszych kroków w zapoznawaniu się z ofertą powinno być sprawdzenie zdarzeń i chorób jakie obejmuje polisa. To w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy listę chorób, które zabezpiecza. Z nich dowiemy się też czy wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron pozwala nam na wsparcie z polisy.

Ubezpieczenie kredytu- kiedy naprawdę warto?

Ubezpieczony kredyt kosztuje więcej. Nie zmieni tego nawet kusząca oferta banku, który benefitami próbuje zasłonić realny wydatek. Dlatego z polisy warto zrezygnować przy mniejszych kredytach, których nie spłacamy przez dekady. Czas spłacania kredytu jest z pewnością jednym z największych ryzyk, nasza sytuacja zarobkowa naturalnie z czasem się zmienia.

Co ważne ubezpieczenie nie przyda się również nawet dużej hipotece, jeśli kredytobiorców jest dwóch. Dlatego szczególnie przemyślane decyzje w sprawie polisy powinny podejmować małżeństwa, w których oboje małżonków pracuje. W takim przypadku niezwykle często rolę ubezpieczenia doskonale spełnia drugi dochód. Podejmując ostateczną decyzję zawsze warto kierować się płynnością finansową. Jeśli utrata etatu oznacza automatycznie problemy ze spłatą, nawet dwie pensje nie wystarczą, by bezpiecznie zrezygnować z ubezpieczenia kredytu.

Zostaw komentarz